4 maja 2024 godz. 19.00 Koncert kameralny

PROGRAM:

Wieczór w Pressburgu

Wolfgang Amadeus Mozart – Terzetto No. 1 KV 439b (Allegro, Menuetto, Adagio, Menuetto, Rondo)

Wolfgang Amadeus Mozart – Sei Notturni (Due pupille amabili KV 439, Se lontan ben mio KV 438, Ecco quel fiero istante KV 436)

Wolfgang Amadeus Mozart – Terzetto No. 3 KV 439b (Allegro, Menuetto, Larghetto, Rondo)

Wolfgang Amadeus Mozart – Sei Notturni (Luci care, luci belle KV 439b, Mi lagnerò tacento KV 437, Più non si trovano KV 549)

Wolfgang Amadeus Mozart – Magic Flute KV 620 (Hm! hm! hm!, Der Vogelfänger bin ich ja, Marsch der Priester, Bewahret euch vor Weibertücken, Seid uns zum zweiten mal willkommen, Ein Mädchen oder Weibchen, Pa-pa-pa)

Wolfgang Amadeus Mozart – Cosi fan tutte KV 588 (Soave sia il vento)

WYKONAWCY:

LOTZ TRIO (RÓBERT ŠEBESTA,
RONALD ŠEBESTA, IGOR FRANTIŠÁK)

Lotz Trio to słowacka formacja nazwana na cześć fenomenalnego wytwórcy instrumentów Theodora Lotza (1746–1792). Instrument, na którym grają, to rożek basetowy (bassethorn) – altowa odmiana klarnetu.

W repertuarze zespołu znajdują się kompozycje na trio bassetów, przede wszystkim utworów Mozarta, ale też Terzette wirtuoza klarnetu Antona Stadlera, Divertimentos Vojtěcha Nudery i Tria Antonína Volánka. Trio Lotz wydało kilka płyt i występowało na czołowych scenach m.in. w Nowym Jorku, Sztokholmie, Berlinie, Kopenhadze, Reykjaviku, Salzburgu. W ostatnich latach formacja poświęciła się systematycznemu rozwojowi kultury muzycznej na Słowacji w cyklu „Lotz Trio w słowackich zamkach”.

ANDREA VIZVÁRI – sopran

Studiowała śpiew operowy w Państwowym Konserwatorium w Bratysławie i Akademii Sztuk Scenicznych pod kierunkiem profesor Dagmar Bezačinskiej-Podkamenskiej. Studia uzupełniała kursami mistrzowskimi u Soni Ghazarian, Petera Dvorskiego i Zlaticy Livorovej. Z sukcesami brała udział w wielu krajowych i międzynarodowych konkursach wokalnych.

Jeszcze jako studentka (2006) zadebiutowała w Słowackim Teatrze Narodowym (SND) i w wiedeńskiej Volksoper. Później zadebiutowała w Operze Lipskiej jako Królowa Nocy w Czarodziejskim flecie Mozarta oraz w Teatrze Narodowym w Brnie jako Violetta w Traviacie Verdiego. Od sezonu 2009/10 jest członkiem zespołu SND, gdzie wykonała większość swoich profilowych ról: Violetty Valery (La Traviata), Elviry (Purytanie), Gildy (Rigoletto), Mussetty (Cyganeria) , Zerlina (Don Giovanni), Adela (Die Fledermaus), Susanna (Le Nozze di Figaro) i inni.

Do jej najbardziej udanych występów należą koncerty w nowojorskiej Carnegie Hall, wiedeńskim Musikverein, National Concert Hall w Dublinie oraz koncert galowy w Lyrique Opera House w Montrealu w Kanadzie, a także tournée koncertowe po Irlandii, Holandii, USA, Węgrzech i Polsce. Występowała z prestiżowymi zespołami orkiestrowymi, takimi jak Słowacka Filharmonia, Praska Filharmonia Kameralna, Słowacka Państwowa Filharmonia w Koszycach i Musica Aeterna. Z okazji wizyty państwowej Prezydenta Republiki Słowackiej w Danii i Holandii w 2012 roku wystąpiła wraz z pianistą Marianem Lapšanským w koncertach poświęconych duńskim i holenderskim królowym oraz ich rodzinom. Występowała na znanych festiwalach, takich jak Bratysławski Festiwal Muzyczny, Turn und Taxis, Festiwal Janáčka w Ostrawie, Koszycka Wiosna, Festiwal Petera Dvorskiego.

Andrea Vizvári występował pod batutą znaczących dyrygentów, takich jak Jakub Hrůša, Robert Jindra, Marco Guidarini, Pietro Rizzo, Friedrich Heider, Alexander Rahbari, Gergel Madaras, Tomáš Brauner, Ondrej Lenárd. Współpracował ze światowej sławy reżyserami teatralnymi, m.in. Gilbertem Blinem i Peterem Konwitschnym.

Do jej ostatnich sukcesów należy debiut tytułową rolą w operze Maria Stuarda Donizettiego czy Barčą w Pocałunku Smetany. Obecnie przygotowuje się do współpracy z Jurajem Valčuhem i Slavą Dauberovą przy spektaklu Przebiegła lisica Janáčka, którego premiera odbędzie się we wrześniu na scenie Słowackiego Teatru Narodowego.

ALENA GRACH – alt

To jedna z najzdolniejszych młodych słowackich śpiewaczek. Studiowała w Konserwatorium w Bratysławie i Akademii Sztuk Scenicznych w Bratysławie. Jeszcze jako studentka zdobywała wyróżnienia na konkursach krajowych i międzynarodowych. Od debiutu w 2013 roku w Operze Państwowej w Bańskiej Bystrzycy występowała jako Olga Czajkowskiego (Eugeniusz Oniegin, Opawa), Lola Mascagniego (Cavalleria rusticana, Słowacki Teatr Narodowy w Bratysławie), Sesto Mozarta (La clemenza di Tito, Ostrawa). Jako solistka koncertująca regularnie występowała z Narodową Orkiestrą Kameralną w Żylinie, Państwową Filharmonią w Koszycach, Filharmonią Południowoczeską w Czeskich Budziejowicach i Orkiestrą Symfoniczną Słowackiego Radia, z którą odbyła tournée po Japonii z IX Symfonią Beethovena.

GUSTÁV BELÁČEK – bas

Słowacki bas ukończył Akademię Muzyczną w Bratysławie u profesor Evy Blahovej, Akademię Mozarta w Pradze i Międzynarodową Akademię Bachowską w Stuttgarcie. Jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów oraz laureatem wielu prestiżowych nagród. W słowackim Teatrze Opery Narodowej można go było usłyszeć m.in. jako Dulcamara, Figaro, Leporello, Bartolo, Sinobrody, Gremin, Pimen, Lindorf, Coppélius, Dapertutto, Mirakel. Dalsze występy zaprowadziły go na takie sceny jak Grand Théâtre de Genève, Théâtre de la Monnaie, Opéra du Rhin w Strasburgu, Opery Królewskiej w Kopenhadze, Deutsche Oper am Rhein w Düsseldorfie, German Oper w Berlinie, Semper Oper w Dreźnie, Bawarska Opera Państwowa w Monachium, Opernhaus w Grazu, Teatr Narodowy w Pradze, Teatro Massimo w Palermo, Arena di Verona, Maggio Musicale Fiorentino we Florencji, Teatro Filarmonico w Weronie, Canadian Opera Company w Toronto, a także do USA, Brazylii, Izraela i Japonii, występując w rolach takich jak Osmin, Raimondo, Alidoro, Mustafa, Don Profondo, Ramfis, Walter, Zaccaria, Dr. Kolenaty, Gremin, Harasta, Vodnik. Gustáv Beláček jest stałym solistą Orkiestr Filharmonii Słowackiej i Czeskiej oraz występował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych i festiwalach muzycznych pod okiem znanych dyrygentów, takich jak Marin Alsop, Serge Baudo, Alberto Zedda, Jiri Belohlavek, Charles Dutoit, Mariss Jansons , Zdenek Macal, Sir Charles Mackerras, Kurt Masur, Seiji Ozawa, Libor Pesek, Frédéric Chaslin, Daniel Oren, Esa-Pekka Salonen, Yuri Termikanov, Juraj Valcuha, Tomas Hanus, Tomas Netopil, Jakub Hrusa. Jego mistrzostwo zostało docenione w Royal Albert Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Théatre des Champs-Élysées w Paryżu, Grosses Festspielhaus w Salzburgu oraz na prestiżowych międzynarodowych festiwalach, m.in. BBC Proms. Wśród wielu nagrań płytowych na uwagę zasługuje nagrodzone w 2001 roku nagrodą Grammy Requiem Dvořáka.

MIEJSCE:

Kościół ewangelicki św. Jana