O Dniach Muzyki

W najnowszej historii Polski miasto Mikołów postrzegane jest jako symbol sukcesu. Jednym z elementów takiego wizerunku jest aktywna polityka władz miasta w dziedzinie kultury. Jej przejawem jest wspieranie wybitnych inicjatyw kulturalnych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Międzynarodowy Festiwal Mikołowskie Dni Muzyki jest niewątpliwie jednym z głównych filarów sukcesu miasta. Obywający się cyklicznie od 1991 roku niezmiennie przyciąga szerokie rzesze słuchaczy interesującą i odważną ofertą artystyczną.

Dyrektorem Festiwalu i jego współtwórcą jest prof. Władysław Szymański, obecnie rektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Mikołowskie Dni Muzyki są stale obecne w mediach i notowane są jako ważne wydarzenie muzyczne w skali całego kraju. Bogaty program festiwalu to koncerty w wykonaniu artystów z Polski oraz z zagranicy, m.in. z Czech, Francji, Norwegii, Niemiec, Szwajcarii, Ukrainy, Włoch, Anglii, Danii, Szwajcarii, Węgier, Słowacji, Austrii. Oferta programowa – jak zwykle szeroka i bogata – zawiera koncerty orkiestrowe, organowe, kameralne, solowe, w których zaprezentowane są utwory różnych epok historycznych i konwencji stylistycznych.

Wśród wykonawców festiwal gościł światowej sławy artystów i zespoły jak: Krzysztof Penderecki, Wiesław Ochman, Ewa Podleś, Sławomir Chrzanowski, Grażyna Brodzińska, Jadwiga Kotnowska, Jerzy Maksymiuk, Kaja Danczowska, Beata Bilińska, Jurek Dybał, Karol Gołębiowski, Tadeusz Wojciechowski, Antoni Wit, Mirosław Błaszczyk, Wojtek Mrozek, Ivan Zenaty, Philippe Bernold, Joel Frederiksen, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Polska Orkiestra Radiowa, Stefan Stuligrosz i Chór Poznańskie Słowiki, Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Kameralna Wirtuozi Lwowa, Bergen Barokk, Ensemble Phoenix Munich, Orkiestra Filharmonii Bohuslava Martinu, Budapest Strings Chamber Orchestra, Sinfonia Varsovia, Sinfonia Iuventus, Ensemble Berlin Prag oraz zespoły z miasta Mikołowa: Lasoń Ensemble, Mikołowska Orkiestra Kameralna, Chór Harmonia.

Celem Festiwalu jest rozwój kultury muzycznej na Śląsku oraz popularyzacja muzyki klasycznej w najlepszym – mistrzowskim wykonaniu, prezentacja dorobku kompozytorów współczesnych, budowanie silnego ośrodka muzycznego a także wspieranie rodzimej, nowej twórczości i dotarcie z ofertą muzyczną do młodzieży, wykształcenie stałej publiczności z całego regionu.

Koncerty odbywają się w mikołowskich świątyniach – szczególnie w Bazylice św. Wojciecha i kościele ewangelicko-augsburskim św. Jana, ale także w sołectwach i salach Miejskiego Domu Kultury. Odbywały się również koncerty plenerowe na mikołowskim rynku i w Śląskim Ogrodzie Botanicznym.