26 kwietnia 2023 godz. 19.00 “Muzyczny witraż włosko-hiszpański”

PROGRAM:

Georg Friedrich Händel  – Kantata No se emenderá jamás HWV 140

Napoléon Coste – Mélancolieop. 51 nr 10

Ferdinando Sor – Seguidillas boleras

Joseph-Nicolas Pancrace Royer – La Marche des Scythes

Luigi Boccherini – Introdukcja i Fandango z Kwintetu gitarowego D-dur

Cztery utwory ze zbioru Música Barocca Española

WYKONAWCY:

FINESIS TRIO

“Artystki z zespołu Finesis Trio udowodniły jak ważne jest nie tylko odgrywanie swoich muzycznych partii, ale również aspekt uczuciowy. A wszystko to z wirtuozowskim zacięciem.”

Finesis Trio to charyzmatyczny zespół wokalno-instrumentalny, stworzony w 2008 roku przez trzy absolwentki europejskich uczelni muzycznych – trzy różne Osobowości, które połączyła wspólna pasja – Muzyka.

Zespół z dużym powodzeniem wykonuje muzykę różnych epok, poczynając od dawnej, renesansowej i barokowej, poprzez klasyczną, romantyczną, aż po współczesną. Na swoim koncie ma również prapremiery – w tym odkryte przez artystki w Bibliotece Katalońskiej w Barcelonie “perełki repertuarowe” ze zbioru Monumentos de la Música Española z XVII wieku czy odnalezione w Morawskim Muzeum w Brnie sonaty solowe na gitarę z basso continuo autorstwa T. Giordaniego.

Finesis Trio podejmuje także współpracę z różnymi muzykami oraz kompozytorami polskimi, co owocuje ciągłym poszerzaniem repertuaru koncertowego. Efektem takich działań jest m.in. dedykowany dla zespołu Finesis Trio 4-częściowy cykl Fraszki (2019)Michała Lazara do słów Jana Kochanowskiego.

Błyskotliwy, najwierniejszy sposób interpretacji, gracja, elegancja oraz wysoki poziom artystyczny Finesis Trio zdobywa uznanie szerokiej publiczności na licznych koncertach i festiwalach w kraju i za granicą (Francja, Włochy, Rosja, Słowacja), m.in.:

Festival Baroque d’Auvergne (Francja)

– Festiwal Polskiej Muzyki Organowej i Kameralnej Organový Koncert Polskiej Hudby (Słowacja)

– Międzynarodowy Festiwal Związki pomiędzy kulturą południa a północy – Schubert-Chopin-Grieg – wzajemne inspiracje i rezonans w malarstwie i literaturze (Kraków)

– Festiwal Międzynarodowa Dekada Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej (Cieszyn-Czeski Cieszyn)

– Letni Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Przenikanie (Łask)

– Festiwal Tynieckie Recitale Organowe

– Festiwal Muzyki Dawnej Musica Antiqua Zneynae (Żnin)

– Festiwal Letnie Podgórskie Koncerty (Kraków)

– Festiwal Letnie Koncerty Kameralne (Dobra)

– Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W 2017 roku zespół poszerzył dyskografię o płytę CD Słońce zaklęte w dźwiękach Hiszpanii i Włoch (MP Studio, nr kat. MP CD 115), zawierającą unikatowy program odnaleziony w europejskich bibliotekach i muzeach, a w nim kwintesencja włoskiej ekspresji i swobody oraz hiszpański temperament. Album składa się m.in. z kompozycji G.F. Händla, F. Sora czy L. Boccheriniego. Od momentu zaistnienia w mediach zbiera on znakomite recenzje uznanych dziennikarzy muzycznych, a jego promocja miała miejsce m.in. na antenie Radia Kraków (audycja Pociąg do muzyki Antoniego Krupy), Radia Plus (audycja Luz Plus Agaty Peteli), RMF Classic czy na łamach kwartalnika Sześć Strun Świata (artykuł pt. Płyta tria z Krakowa, SSŚ nr 11 – 3/2017). Jest także skatalogowany w Magazynie Zbiorów Dźwiękowych i Audiowizualnych (Fon.I.99.662) Biblioteki Narodowej w Warszawie.

W grudniu 2018 roku nakładem Wydawnictwa Muzycznego ABSONIC ukazała się płyta CD pt. Najpiękniejsze kolędy i piosenki świąteczne na różne instrumenty – 200 lat kolędy austriackiej Cicha noc, na której znalazły się kolędy i pieśni bożonarodzeniowe w wykonaniu Finesis Trio (obok innych artystów). Płyta ta stanowiła dodatek do miesięcznika Kronika Bocheńska (nr 12/317).

Poza działalnością koncertową zespół bierze udział w wydarzeniach o charakterze naukowym. W 2020 roku artystki zostały zaproszone do wygłoszenia wykładów na temat głosu ludzkiego i instrumentów dawnych w ramach cyklu Instrumenty w zwierciadle czasu podczas V Koncertu Muzyki Dawnej (Wieliczka).

Informacje na temat Finesis Trio odnaleźć można także w bazie Polskiego Centrum Informacji Muzycznej (www.polmic.pl).

KATARZYNA PUCH-SŁABIK – sopran

Ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach w specjalności wokalno-aktorskiej (z oceną celującą z aktorstwa) w klasie śpiewu prof. Henryki Januszewskiej-Stańczyk. Warsztat wokalny doskonaliła także podczas IX Kursu Wokalistyki Operowej w Krynicy Zdroju pracując pod kierunkiem takich profesorów jak: J. Romańska, M. Witkiewicz, M. Growiec oraz  w ramach kursów mistrzowskich “Voice, Body and Spirit in Balance” prowadzonych przez prof. J. Niziołka. Uczestniczyła także w lekcjach i seminariach dotyczących interpretacji pieśni niemieckiej, czeskiej arii oraz muzyki epoki baroku.

Katarzyna Puch koncertuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą m.in. w ramach XI, XIV, XV Festivalu de Musique Baroque d’Auvergne (Francja), VI, VII, VIII, IX, XI i XII Festiwalu Polskiej Muzyki Organowej i Kameralnej w Nitrze (Słowacja), XIX Festiwalu Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie, XXVI Międzynarodowej Dekadzie Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Cieszynie, IX, XIII Festiwalu Młodzi Artyści w Krakowie, XV Nowohuckiej Wiośnie Muzycznej w Krakowie, XIV Letnich Koncertach Muzyki Organowej i Kameralnej w Limanowej, Letnich Podgórskich Koncertach w Krakowie oraz w cyklach Koncerty Norbertańskie w Strzelnie czy w koncerty Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. Istotnym obszarem jej działalności koncertowej jest współpraca z Chórem Polskiego Radia w Krakowie oraz z Operą Krakowską, z którymi koncertowała występując na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych na świecie m.in. International Festival Musica Sacra de Bogota (Kolumbia),  Edinburgh International Festival (Szkocja), XV Festival Abu Dabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie), Festiwal Ludwiga van Beethovena, Festiwal “Warszawska Jesień”, Festiwal w Konstanz (Niemcy), XIX Letni Festiwal Opery Krakowskiej, XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej “Gaude Mater”, Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie czy Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie. Na swoim koncie ma również liczne nagrania płytowe i telewizyjne z Chórem Polskiego Radia, Orkiestrą  Akademii Beethovenowskiej czy Chórem Chłopięcym Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej.

Odtwórczyni głównej roli w spektaklu Dom Bernardy Alba G. Lorca (reż. J. Głybin, w ramach Dni Muzyki Wokalnej w Akademii Muzycznej w Katowicach). Uczestniczyła też w wykonaniu polskiej prapremiery Opery żebraczej J. Gay’a (w Teatrze w Bytomiu) oraz opery Suor Angelica (reż. W. Ochman, kier. muz. M. Klauza w Operze Śląskiej w Bytomiu). Brała udział w prawykonaniu dzieła J.A.P. Kaczmarka Universa – Opera Otwarta skomponowanego na jubileusz 650-lecia UJ.

Odznaczona przez Polski Związek Chórów i Orkiestr Brązową Odznaką Honorową za wieloletnią działalność chóralną.

Współzałożycielka “Finesis Trio” wraz z Pauliną Tkaczyk i Małgorzatą Włodarczyk (2008), z którym nagrała płytę “Słońce zaklęte w dźwiękach Hiszpanii i Włoch” (2017).

Od 2014 r. Katarzyna Puch prowadzi działalność pedagogiczną (nauczyciel śpiewu i emisji głosu), dodatkowo pełniąc od 2015 r. funkcję koordynatora w oddziale Szkoły Muzycznej w Czasławiu.

Katarzyna Puch zapraszana jest jako juror konkursów wokalnych.

MAŁGORZATA ŻEGLEŃ-WŁODARCZYK – gitara, lutnia

Doktor sztuk muzycznych, absolwentka studiów magisterskich i podyplomowych w Akademii Muzycznej w Krakowie na Wydziale Instrumentalnym w klasie gitary dra hab. Michała Nagya. Studiowała także grę na lutni u Jerzego Żaka.

Pracowała pod kierunkiem wybitnych gitarzystów i lutnistów, takich jak: M. Dylla, J. Held, C. Marchione, P. Saidl, R. Aussel, H. Wallisch, Ph. Villa, A. Vianna, H. Fallman, P. Zaleski, M. Siatkowski, C. Maccari, P. Pugliese. Uczestniczyła w lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez R. Galléna, R. Diensa, C. Maccari, P. Pugliese, T. Offermana, Duo Melis (S. Prieto, A. Mazurakis), M. Nosala oraz P. Garibay’a. Brała udział w lekcjach, warsztatach, seminariach i wykładach na temat interpretacji muzyki epoki baroku prowadzonych przez J. Żaka, J. Helda, H. Smith (lutnia), R. Brown (flet traverso), M. Erdman, B. Klapprott (klawikord), Ch. Schornsheim, J. Ogg’a, K. Haugsand’a (klawesyn), S.-L. Kaakinen-Pilch, Z. Pilcha (skrzypce barokowe), XIX i XX-wiecznej muzyki gitarowej oraz muzyki hiszpańskiej (J. Cardoso, D. Ribouillault, Z. Dubiela), muzyki gitarowej St. Mrońskiego i A. Tansmana (K. Nieborak), wykładach (K. Komarnickiego, J. Żaka, C. Maccari, P. Pugliese’a) w ramach sesji naukowej Dni J.N. Bobrowicza, organizowanej przez Akademię Muzyczną w Krakowie, prowadzenia zespołów gitarowych i kameralnych (J. Hübscher, K. Wieczorek) czy ergonomii gry na gitarze (T. Offerman). Swoje umiejętności doskonaliła także na kursach w ramach I, II, IV, V, VI i VIII Międzynarodowych Warsztatów Gitarowych w Lanckoronie (od 2008), w tym w warsztatach metodycznych poruszających tematykę prowadzenia zespołów gitarowych (J. Hübscher), improwizacji jazzowej “Pierwszy Chorus” (M. Olak) oraz “Muzyki gitarowej Ameryki Łacińskiej” (L. Potasiński).

Małgorzata Włodarczyk prowadzi działalność koncertową jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą występując w ramach XV Festivalu de Musique Baroque d’Auvergne (Francja), VI, VII i VIII Festiwalu Polskiej Muzyki Organowej i Kameralnej w Nitrze (Słowacja), Zichyho Palác w Bratysławie (Słowacja), Bezirksmuseum w Wiedniu (Austria), XIV Letnich Koncertach Muzyki Organowej i Kameralnejw Limanowej, Letnich Podgórskich Koncertach oraz Podgórskiej Jesieni Kulturalnej w Krakowie, XXVI Międzynarodowej Dekady Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Cieszynie, Letnich Koncertów Kameralnych w Dobrej, Ośrodku Chopinowski w Szafarni. Współpracowała z wieloma solistami, zespołami kameralnymi i akompaniatorami, chórem mieszanym Camerata pod dyr. I. Szoty oraz orkiestrą Fresco Sonare pod dyr. M. Bachowskiej. Współzałożycielka “Finesis Trio” (2008), z którym wydała debiutancką płytę – “Słońce zaklęte w dźwiękach Hiszpanii i Włoch”. Nawiązuje także współpracę z kompozytorami.

Dokonała polskich prawykonań dzieł S. Brotonsa, F. Carullego, T. Giordaniego i G. Gorelovej oraz – po raz pierwszy w historii fonografii – nagrania (razem z Pauliną Tkaczyk) wszystkich sonat solowych na gitarę z b.c. T. Giordaniego (2019).

Pomysłodawczyni corocznego Koncertu Muzyki Dawnej w ZSM w Wieliczce.

Prelegentka międzynarodowych i ogólnopolskich konferencji naukowych i seminariów z zakresu teorii muzyki, nagrodzona za działalność naukową wieloma stypendiami.

Recenzentka Kwartalnika Młodych Muzykologów UJ.

Zapraszana jest w charakterze jurora przez organizatorów konkursów gitarowych.

Od 2010 r. prowadzi klasę gitary w szkołach muzycznych I i II stopnia, a jej uczniowie odnoszą sukcesy na konkursach.

PAULINA TKACZYK-CICHOŃ – klawesyn

Doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie klawesynu Prof. Bogumiły Gizbert-Studnickiej oraz Hochschule für Musik we Freiburgu w klasie klawesynu i pianoforte Prof. Roberta Hilla (dyplomy z wyróżnieniem). Ukończyła również studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Theater w Monachium w klasie klawesynu Prof. Christine Schornsheim uzyskując Dyplom Koncertowy. Studiowała także grę na flecie barokowym traverso u Prof. Karla Kaisera oraz u Prof. Michaela Schmidta-Casdorffa. Swoje umiejętności rozwijała na wielu mistrzowskich kursach klawesynowych i fletowych. Pracowała wtedy pod kierunkiem takich profesorów jak: H. Dreyfus, K. Gilbert, C. Tilney, B. van Asperen, R. Kohnen, J. Christensen, I. Wjuniski, W. Kłosiewicz, B. Kuijken, J. Ogg, R. Brown.

W 2003 roku zdobyła wyróżnienie na Konkursie Klawesynowym Wyższych Uczelni Niemieckich w Saarbrücken. Za szczególne osiągnięcia artystyczne otrzymała Nagrodę Edukacyjną Miasta Krakowa, dwukrotnie Stypendium Twórcze Miasta Krakowa, “Sapere Auso” Małopolskiej Fundacji Stypendialnej, Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP “Młoda Polska”, Stypendium DAAD Deutscher Akademischer Austausch Dienst.

W 2002 roku założyła zespół “Cantica Sacra”, następnie “Musica Graziosa” oraz “Finesis Trio” w 2008 roku. Współpracuje również z wieloma zespołami polskimi i zagranicznymi.

Prowadzi kursy i wykłady poświęcone wykonawstwu muzyki dawnej. W obszarze jej zainteresowań repertuarowych znajduje się także muzyka współczesna. Koncertuje jako klawesynistka, pianistka i flecistka w kraju i za granicą. Brała udział w wielu prestiżowych festiwalach i koncertach w Polsce, Francji, Niemczech, Słowacji i Szwajcarii – były to między innymi: XXIX Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, XIII Ogólnopolski Festiwal “Tydzień Talentów w Tarnowie”, Tynieckie Recitale Organowe, Muzyka w Starym Klasztorze w Łodzi-Łagiewnikach, “Tempus Paschale” w Lublinie, Gliwicki Festiwal Bachowski, III Festiwal Cichej Muzyki w Toruniu, 32 Międzynarodowy Festiwal “Muzyka w Starym Krakowie”, XIX Festiwal Muzyki Dawnej w Zamku Królewskim w Warszawie, XI Międzynarodowy Festiwal Organowy w Zakopanem, XVI i XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Wolsztynie, “Letnie Podgórskie Koncerty” w Krakowie, VIII Festiwal “Muzyka na Szczytach”, XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Wasilkowie, Mikołowskie Dni Muzyki, V Międzynarodowy Festiwal “Polart”, Festiwal im. G. G. Gorczyckiego, XXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Jędrzejowie, koncerty w cyklu “Wieczory Wawelskie” oraz wielokrotnie w festiwalach: “Młodzi Artyści w Krakowie”, Dni Bachowskie, Festiwal de Musique Baroque d’Auvergne  (Francja).

W swoim dorobku fonograficznym posiada cztery płyty: debiutancką – solową płytę Ch.S. Binder: Sei Suonate per il Cembalo op.1 (DUX Recording Producers, 2014), Amor Sacro Amor Profano (Ëvoe Records, 2015) nagraną z Europejską Kameralną Orkiestrą Barokową “Il Giardino d’Amore”, Słońce zaklęte w dźwiękach Hiszpanii i Włoch (MP-Studio, 2017) zarejestrowaną przez zespół “Finesis Trio”, którego jest członkiem oraz najnowszy krążek zawierający Sonaty i Divertimento na klawesyn i flet traverso Ch. S. Bindera (Agencja Artystyczna GAP, 2020 r.) – w czasie tego nagrania Paulina Tkaczyk wystąpiła w podwójnej roli, grając zarówno na klawesynie jak i flecie traverso, towarzyszyły jej Bogumiła Gizbert-Studnicka (klawesyn) oraz Karolina Jesionek (flet traverso).

Ma na swoim koncie również pierwszą publikację książkową Stylistyczna różnorodność w twórczości Christlieba Siegmunda Bindera na przykładzie zbioru Sonat Klawesynowych op. 1 – między barokiem a klasycyzmem (Musica Iagellonica, 2017).

MIEJSCE KONCERTU:

Kościół ewangelicki św. Jana