6 maja 2022 godz. 19.00 Koncert kameralny “Miej serce i patrzaj w serce”

PROGRAM:

Adam Mickiewicz – Ballady i romanse

Stanisław Niewiadomski – Dzwony z cyklu Jaśkowa Dola op. 20c

Ignacy J. Paderewski – Viduité z cyklu Dwunastu pieśni na głos i fortepian op.22

Ignacy J. Paderewski – Nad wodą wielką i czystą z cyklu Sześć pieśni do słów Adam Mickiewicza op. 18

Stanisław Moniuszko – Niepewność (słowa Adam Mickiewicz) 

Stanisław Moniuszko – Dobra noc

Stanisław Moniuszko – Dumka Jadwigi z opery Straszny dwór

Fryderyk Chopin – Nie ma czego trzeba z cyklu Pieśni op. 74

Władysław Żeleński – Pieśń Jaruhy (słowa Józef I. Kraszewski)

WYKONAWCY:

NATALIA PŁONKA – mezzosopran

W 2016 r. ukończyła Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu. Od 2016 r. jest studentką Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu prof. dr hab. Ewy Biegas oraz dr Ewy Tracz. Śpiewaczka posiada na swoim koncie następujące osiągnięcia artystyczne: I miejsce w kategorii IV na 21. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Iuventus Canti im. I. Godina we Vrablach (maj 2019 r.), III nagrodę główną w kategorii II na III Międzynarodowym Konkursie Solowej Wokalistyki Sakralnej Ars et Gloria w Katowicach (styczeń 2019 r.), II miejsce w kategorii duetów wokalno-instrumentalnych na 6. Międzyuczelnianym Konkursie Kameralnym dla Duetów Wokalno-Instrumentalnych i Duetów Instrumentalnych (marzec 2019 r.), III miejsce w kategorii I na 24. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. M. Schneidera-Trnavskýego w Trnavie (lipiec 2021 r.). Podczas swojego kształcenia na katowickiej Akademii Muzycznej śpiewaczka wielokrotnie miała okazję współpracować ze znanymi autorytetami polskiej sceny operowej. W styczniu 2022 r. wzięła udział w gali operowej z towarzyszeniem orkiestry Opery Śląskiej, pod dyrekcją maestro Tadeusza Kozłowskiego. W grudniu 2020 r. wystąpiła na scenie kameralnej NOSPR w Katowicach, wykonując główną partię wokalną podczas światowego prawykonania utworu Also Schweige Ich Thomasa Hummela pod batutą maestro Szymona Bywalca z towarzyszeniem Orkiestry Muzyki Nowej. W listopadzie 2019 r. wzięła udział w światowym prawykonaniu opery kameralnej autorstwa Wojciecha Stępnia Czarne lustro, również pod batutą Szymona Bywalca. Wydarzenie to wpisało się w program Śląskiej Trybuny Kompozytorów 2019. Swoje umiejętności wokalne doskonaliła podczas kursów mistrzowskich pod okiem m.in. Mariusza Kwietnia, Andrzeja Dobbera, Eytana Pessena, Stefanii Toczyskiej czy Thomasa Heyera. Za dotychczasowe osiągnięcia artystyczne otrzymała na rok akademicki 2020/2021 Stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Artystka w 2021 r. uzyskała także dyplom absolwenta kierunku filologia romańska, specjalności: język hiszpański z programem tłumaczeniowym Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Ślaskiego.

ŁUKASZ WILGA – fortepian

Ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II st. im. Fryderyka Chopina w Bytomiu w klasie fortepianu mgr Agnieszki Kulikow-Świtały. W 2011 roku rozpoczął studia na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na kierunku instrumentalistyka w klasie fortepianu prof. dr hab. Wojciecha Świtały. W 2014 roku uzyskał dyplom ukończenia studiów licencjackich, w 2016 roku – dyplom studiów magisterskich z wyróżnieniem. W 2019 roku ukończył studia doktoranckie na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. dr hab. Wojciecha Świtały. Od 2016 roku prowadzi zajęcia na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych Wydziału Wokalnego w ramach przedmiotów fortepian i praca z korepetytorem. W ciągu swojej edukacji muzycznej brał udział w wielu konkursach o krajowym i międzynarodowym zasięgu, uzyskując na nich nagrody i wyróżnienia. Swoje umiejętności doskonalił podczas warsztatów pianistycznych pod kierunkiem m.in. prof. A. Jasińskiego, prof. J. Sterczyńskiego, prof. P. Giusiano, prof. A. Malikovej, dra W. Kocyana, dra D. Biran’a. Występował z orkiestrą Filharmonii Śląskiej pod batutą takich dyrygentów jak Mirosław Jacek Błaszczyk, Massimiliano Caldi, oraz z orkiestrami akademickimi prowadzonymi przez Szymona Bywalca, Michała Klauzę i Krzesimira Dębskiego.

JÓZEF PAWŁOWSKI – recytacja poezji

32-letni aktor, absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicz w Warszawie (2014). Zagrał w wielu polskich filmach i serialach m.in. Miasto 44 (2014), Bodo (2016), Belfer (2016), Diagnoza (2018), Piłsudski (2018), Mały zgon (2020) czy Bartkowiak (2021). Niedługo będzie można go zobaczyć w nowej produkcji – “Gdzie diabeł nie może, tam baby pośle – tajemnice polskich fortun. Część 1”.

MIEJSCE KONCERTU:

Kościół św. Piotra i Pawła (Mikołów – Paniowy)

Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury –
państwowego funduszu celowego.