27 kwietnia 2022 godz. 19.00 Koncert kameralny “Miej serce i patrzaj w serce”

PROGRAM:

Adam Mickiewicz – Ballady i romanse

Ignacy Jan Paderewski – Gdy ostatnia róża zwiędła, Nad wodą wielką

Stanisław Niewiadomski – Słowiczku mój, Dzwony

Stanisław Moniuszko – Triolet , Zosia, Nawrócona

Feliks Nowowiejski – Pieśń miłosna, Lipaneczka

WYKONAWCY:

SYLWIA ZIÓŁKOWSKA – sopran

Urodziła się w 1995 roku. Pochodzi z Brzezin, w gminie Szydłów w woj. świętokrzyskim. Naukę śpiewu solowego rozpoczęła w 2012 roku w klasie śpiewu mgr Renaty Drozd w Zespole Szkół Muzycznych w Kielcach. Ukończyła studia magisterskie z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej im. Karola. Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu prof. dr hab. Ewy Biegas.

Uczestniczka kursów mistrzowskich światowych śpiewaków m.in.: Piotra Beczały, Iwony Sobotki, Mariusza Kwietnia, Markusa Schäfera, Williama Smith’a, Wojciecha Maciejowskiego.

Jest laureatką konkursów o zasięgu międzynarodowym i ogólnopolskim. Finalistka XIX Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (2021), Laureatka I miejsca na IX Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Zdzisława Skwary w Mławie (2021) oraz III miejsca na V Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Sakralnej Ars et Gloria w Katowicach (2021). W 2019 roku zajęła III miejsce na V Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju (2019). Laureatka I miejsca podczas XIX Międzynarodowego Konkursu im. Imricha Godina IUVENTUS CANTI we Vrablach na Słowacji (2017).

W 2019 r. zadebiutowała na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu partią Zuzi w operze “Verbum nobile” S. Moniuszki pod kierownictwem muzycznym Tomasza Tokarczyka, w reżyserii, inscenizacji i choreografii Henryka Konwińskiego.

Współpracowała jako solistka z Operą Śląską w Bytomiu, Filharmonią Śląską w Katowicach, Filharmonią Krakowską, Filharmonią Zabrzańską, Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej. Występowała m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju, Międzynarodowego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju, Międzynarodowego Festiwalu Piosenki – Anna German w Warszawie czy Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie.

JOANNA KRUPA – fortepian

FOTO: Przemysław Wachowiak

Absolwentka Zespołu Państwowych Szkół Muzycznychim. Grażyny Bacewicz w Koszalinie w klasie fortepianu doc. Aleksandra Murawskiegooraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie adt dr Piotra Sałajczyka.

Artystyczny dorobek tej młodej pianistki to między innymi tytuł laureata podczas XI Internationaler Michael Stricharz Wettbewerb für Junge Musiker w Zaporożu (Ukraina), Złoty Medal i Nagroda Specjalna na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Wendl&Lung Klavierwettbewerb w Wiedniu oraz stypendium Wendl & Lung na udział w Międzynarodowym Mistrzowskim Kursie 39 Wiener MusikSeminar na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu.

Joanna Krupa za swoje osiągnięcia była wielokrotnie nagradzana, m.in. Stypendium Prezesa Rady Ministrów i Nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Jako solistka i kameralistka brała udział w wielu koncertach i festiwalach muzycznych. Od wielu lat jest stałym uczestnikiem licznych kursów mistrzowskich, doskonaląc swój warsztat pracy z wybitnymi indywidualnościami świata pianistyki, takimi jak: prof. A. Jasiński, prof. K. Popowa-Zydroń, prof. A. Malikowa, prof. W. Świtała, prof. Z. Raubo, prof. C. Palese i prof. A. Orłowiecki.

Od 2015 roku prowadzi działalność pedagogiczną. W 2018 roku rozpoczęła pracę w charakterze akompaniatora na macierzystej uczelni. W 2020 roku ukończyła studia podyplomowe w zakresie kameralistyki fortepianowej w klasie prof. dr hab. Marii Szwajger-Kułakowskiej.

ŁUKASZ SIKORA – recytacja poezji

26-letni aktor, mikołowianin, od niedawna również student reżyserii filmowej w Katowickiej Szkole Filmowej. Pierwsze role filmowe przytrafiły mu się już w okresie dzieciństwa, jednak prawdziwa kariera rozpoczęła się tuż po maturze, w czasie studiów na wydziale polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, kiedy występował w spektaklach teatralnych na scenie Otwartej Pracowni. Wtedy jego talent dostrzegli wielcy mistrzowie polskiego kina – Janusz Majewski czy Jerzy Skolimowski – obsadzając go w głównych lub drugoplanowych rolach. Wybory starych mistrzów przełożyły się na kolejne angaże w produkcjach uznanych reżyserów młodszego pokolenia – Leszka Dawida, Pawła Maślony czy Jana P. Matuszyńskiego. W tym czasie partnerował najwybitniejszym polskim aktorom: Jerzemu Treli, Marianowi Opanii, Wiktorowi Zborowskiemu, Olgierdowi Łukaszewiczowi, Janowi Nowickiemu czy Magdalenie Zawadzkiej. Najbardziej znany jest jednak z filmu Autsajder, w reżyserii Adama Sikory (prywatnie ojca aktora) w którym przedstawia historie luźno inspirowaną swoimi przeżyciami ze stanu wojennego. Za tę kreację otrzymał nagrodę publiczności na festiwalu filmowym we Wrześni.

Aktualnie chętniej udziela się po drugiej strony kamery, realizując własne projekty pod opieką profesorów Szkoły Filmowej, m.in. Filipa Bajona czy Macieja Pieprzycy.

Wybrana filmografia:

  • 11 minut; reż. Jerzy Skolimowski (2015)
  • Nowy Świat; reż. Michał Wawrzecki (2015)
  • Autsajder; reż. Adam Sikora (2018)
  • Motyw; reż. Paweł Maślona (2019)
  • Czarny Mercedes; reż. Janusz Majewski (2019)
  • Broad Peak, reż. Leszek Dawid (film w produkcji)

MIEJSCE KONCERTU:

Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej (Mikołów – Śmiłowice)

Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury –
państwowego funduszu celowego.