6 maja 2023 godz. 19.30 Koncert finałowy

PROGRAM:

Maksym Berezowskyj, Myroslaw Skoryk – Otcze nasz

Dmytro Bortnianskyj – Koncert D-dur na klawesyn (solista: Oleg Sozanskyj – bandura)

Wiktor Kaminskyj – Te Deum

Henryk Mikołaj Górecki – Trzy utwory w dawnym stylu

Zoltan Almaszi – Concerto grosso nr 2 Andante,Allegro,Tempo di Sarabande, Allegro

Witold Lutosławski – Pięć melodii ludowych

Jewgen Stankowycz – III Symfonia (solista: Andrij Karpyak – flet)

Wojciech Kilar – Orawa

WYKONAWCY:

ORKIESTRA KAMERALNA “WIRTUOZI LWOWA”
LWOWSKIEJ FILHARMONII NARODOWEJ
IM. MYROSLAWA SKORYKA

Zdjęcie ze strony www.philharmonia.lviv.ua

Orkiestra została założona w 1994 roku i w krótkim czasie stała się jedną z najlepszych ukraińskich orkiestr, która z powodzeniem realizuje misję kulturalną i edukacyjną będąc ambasadorem Lwowa i jego bogatej tradycji kulturalnej. Wyróżnia się spośród innych orkiestr stylem wykonawczym – eleganckim, dźwięcznym, a jednocześnie głęboko emocjonalnym i starannie przemyślanym. Ważnym warunkiem wybitnych osiągnięć orkiestry jest również bardzo ciekawa strategia wykonawcza i programy koncertowe. Wysoce profesjonalni muzycy nieustannie poszukują oryginalnych pomysłów – jednego wieczoru reprezentują lwowskie tradycje muzyczne, innego – nowości w muzyce europejskiej, trzeciego – zapomniane kompozycje. Założycielem, stałym dyrektorem artystycznym i producentem orkiestry jest Serhij Burko. Orkiestra dała ponad 1500 koncertów i występowała z wielkim sukcesem we wszystkich częściach Ukrainy, ale także w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Belgii, Słowacji, Izraelu, Kolumbii, Ekwadorze, Gwatemali , Nikaragui, Hondurasie, Peru, Salwadorze, Kostaryce, Holandii, Danii, Watykanie, Włoszech i Czechach. Orkiestra nagrała ponad 25 płyt. Często występuje z licznym gronem międzynarodowych solistów (śpiewaków i instrumentalistów), dyrygentów i kompozytorów. Realizuje swoją zaszczytną misję – rozwijać narodowe tradycje muzyki ukraińskiej i integrować kulturę ukraińską ze światem muzycznym.

SERHIJ BURKO – dyrygent

Urodził się w Złoczowie (obwód lwowski). Po ukończeniu Liceum Muzycznego we Lwowie studiował w Lwowskim Konserwatorium Państwowym im. Mykoły Łysenki (obecna Lwowska Narodowa Akademia Muzyczna), które ukończył w 1979 roku jako skrzypek (u prof. Kaskiva), a w 1999 roku jako dyrygent (u prof. Juziuka).

Od 1989 roku jest dyrektorem artystycznym Filharmonii Lwowskiej. Jest znany na Ukrainie i za granicą jako organizator projektów artystycznych. Z orkiestrą Wirtuozi Lwowa z powodzeniem koncertował w wielu krajach (Polska, Niemcy, Szwajcaria, Włochy, Watykan, Słowacja, Czechy, Kolumbia i Ekwador). Orkiestra nagrała wiele płyt, wydanych w Ukrainie i za granicą. Intensywnie i skutecznie działa na rzecz rozwoju kontaktów polskich, niemieckich i włoskich, wielokrotnie za swoją działalność nagradzany odznaczeniami państwowymi i artystycznymi.

ANDRIJ KARPYAK – flet (solista)

Profesor klasy fletu i kierownik Katedry instrumentów dętych i perkusyjnych na Akademii Muzycznej im. M. Łysenki we Lwowie. Absolwent Akademii Muzycznej im. Łysenki i studiów doktoranckich na Narodowej Akademii Muzycznej im . P. Czajkowskiego w Kijowie (1996-2002). Jest laureatem państwowych i międzynarodowych konkursów, w tym Międzynarodowego Konkursu Instrumentów Dętych (1998) i Międzynarodowego Konkursu Zespołów Kameralnych (2004). Uczęszczał na kursy mistrzowskie znanych muzyków – Ondrasz Adorian, Jenny Bakstresser, Pierre-Yves Artaud, Antoni Wierzbiński, Oleg Kudryashov, Martin Falenbock. Uczestnik wielu międzynarodowych festiwali muzycznych. Występował jako solista, muzyk zespołowy oraz orkiestrowy w Niemczech, Szwajcarii, na Węgrzech, w Polsce, Rosji, Włoszech, Francji, Holandii, Belgii, Ameryce Północnej i Południowej. Jest autorem ponad 60 prac naukowych poświęconych problematyce wykonawstwa i historii sztuki fletowej, opublikowanych w ukraińskich i zagranicznych publikacjach naukowych. Brał udział w wielu międzynarodowych konferencjach naukowych oraz w jury międzynarodowych konkursów. Jako pedagog wychował ponad trzydziestu laureatów konkursów krajowych i międzynarodowych.

OLEG SOZANSKYJ – bandura (solista)

MIEJSCE KONCERTU:

Bazylika św. Wojciecha