5 maja 2022 godz. 19.00 Koncert kameralny “Miej serce i patrzaj w serce”

PROGRAM:

Adam Mickiewicz – Ballady i romanse

Stanisław Moniuszko – Cisza dokoła (aria Stefana z opery Straszny dwór)

Ignacy Jan Paderewski – Polały się łzy me czyste op. 18, nr 1

Ignacy Jan Paderewski – Piosnka dudarza op. 18, nr 2

Stanisław Moniuszko – Znasz li ten kraj

Franciszek Maklakiewicz – Kocham cię

Michał Świerzyński – Gdy cię nie widzę

Mieczysław Karłowicz – Pamiętam ciche, jasne, złote dnie op.1 nr 5

WYKONAWCY:

STANISŁAW NAPIERAŁA – tenor

Swoją przygodę ze śpiewem rozpoczął w Zabrzańskim Chórze Młodzieżowym “Resonans Con Tutti”. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Zabrzu z wyróżnieniem. Od 2019 roku studiuje na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. Ewy Biegas oraz mgr. Łukasza Gaja. Na swoim koncie posiada następujące osiągnięcia: III miejsce oraz 4 nagrody specjalne na XIX Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (2021), I miejsce oraz 3 nagrody specjalne na IV Międzynarodowym Konkursie Solowej Wokalistyki Sakralnej “Ars et Gloria” (2021), II miejsce oraz 2 nagrody specjalne na XXIV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Mikulasa Schneidera-Trnavskiego w Trnavie (2021), I miejsce na XXII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Imricha Godina “Iuventus Canti” we Vrablach (2021), I miejsce w kategorii Tenor na I Turnieju Polskich Akademii Muzycznych w Łodzi (2021). W 2021 roku na Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie wcielał się w partię Młodego Króla w operze “Hagith” Karola Szymanowskiego, pod batutą Macieja Tworka. Kształci się przede wszystkim w kierunku opery, lecz wykonywał już także partie oratoryjne takie jak: “Requiem” Osipa Kozlovskiego oraz “Msza F-Dur” Józefa Michała Poniatowskiego. Za swoje osiągnięcie otrzymał stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na rok 2021-2022.

MAŁGORZATA WILGA – fortepian

Urodzona w 1992 roku w Tychach. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Feliksa Rybickiego w Tychach pod kierunkiem mgr Barbary Klikiewicz. Jest absolwentką Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie mgr Haliny Wesołowskiej-Madetko, a następnie prof. zw. Józefa Stompla. W czerwcu 2016 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Studia I stopnia ukończyła w klasie fortepianu prof. zw. Józefa Stompla, naukę podczas studiów magisterskich kontynuowała w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Raubo oraz w klasie kameralistyki prof. AM dra hab. Grzegorza Biegasa. W 2017 roku rozpoczęła studia doktoranckie w klasie prof. Zbigniewa Raubo. Jest laureatką licznych konkursów w kraju i za granicą. Brała udział w wielu warsztatach pianistycznych pod kierunkiem m.in. prof. Andrzeja Jasińskiego, prof. Wojciecha Świtały, prof. Jerzego Sterczyńskiego, prof. Philippe‘a Giusiano, prof. Anny Malikovej, prof. Ewy Pobłockiej, prof. Moniki Sikorskiej-Wojtachy, prof. Piotra Palecznego, prof. Grzegorza Kurzyńskiego, dra Wojciecha Kocyana, dra Drora Birana.

HUBERT MIŁKOWSKI – recytacja poezji

FOTO: Sonia Witak

Student IV roku Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi. Urodzony w Warszawie w 1999, w filmach zaczął grać jeszcze w liceum. Jego debiutem kinowym był “Dywizjon 303” w reżyserii Denisa Delića. Rok później zagrał jedną z głównych ról w docenionym przez krytyków i widzów serialu “W Głębi Lasu”. W tym samym roku Hubert zadebiutował na deskach teatru Jaracza w Łodzi w spektaklu “Trzy Siostry” w reżyserii Jacka Orłowskiego. Przed kamerą pracował z takimi reżyserami, jak Leszek Dawid, Piotr Domalewski, Maciej Pieprzyca, Bartosz Konopka czy Piotr Trzaskalski.

W debiucie fabularnym Marcina Filipowicza pt. “Braty” zagrał główną rolę. Na początku roku zakończył zdjęcia do filmu fabularnego pt. “Norwegian dream”, norweskiego reżysera Igora Devold’a. 

Obecnie Huberta możemy zobaczyć na deskach Teatru Nowego w Poznaniu w spektaklu “Siostry!” w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego oraz w Teatrze Studyjnym w Łodzi w spektaklu pt. “Bóg policzył dni” w reż. Radka Stępnia.

MIEJSCE KONCERTU:

Kościół św. Mikołaja (Mikołów – Bujaków)

Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury –
państwowego funduszu celowego.