4 maja 2022 godz. 19.00 Koncert muzyki folkowej

PROGRAM:

Jovano, Jovanke – trad. mel. macedońska – arr. Etnos Ensemble

Kometa – Piotr Gach

Taniec w koło – Konrad Merta

Dwa serduszka – trad. mel. polska – arr. Etnos Ensemble

Sleeping west – Piotr Gach

Hijaz Mandira – trad. mel. arabska – arr. Etnos Ensemble

Jinn – Konrad Merta

Hutulca din Brodina – trad. mel. mołdawska – arr. Etnos Ensemble

Shisha – Konrad Merta

Longa Shahnaz – trad. mel. arabska – arr. Etnos Ensemble

WYKONAWCY:

ETNOS ENSEMBLE

FOTO: M. Perun

Zespół muzyczny powstały w 2016 roku. Tworzy go czterech wytrawnych instrumentalistów. Każdy z członków zespołu stanowi wyjątkową indywidualność i dysponuje własnymi doświadczeniami zdobywanymi w ramach rozmaitych projektów. Etnos Ensemble występował na najważniejszych scenach w Polsce m.in: dwukrotnie w Studiu Koncertowym S1 im. Witolda Lutosławskiego, w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, w siedzibie orkiestry Sinfonia Varsovia, w Teatrze Ziemi Rybnickiej czy w siedzibie Radomskiej Orkiestry Kameralnej wykonując autorski koncert z towarzyszeniem orkiestry kameralnej; oraz festiwalach takich jak: Kolory Polski w Łodzi, Sinfonietta Festival w Krakowie, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Akordeonowej w Przemyślu, Festiwal Muzyka Świata w Pabianicach, Festiwal Polskiego Radia Nowa Tradycja w Warszawie, Festiwal Crossover w Bielsku – Białej, Dni Kultury Żydowskiej w Słupsku, Festiwal Muzyki Akordeonowej w Giżycku, Vitis Music Sfera Festival. Zespół koncertował również za granicą podczas muzycznych festiwali w Szwajcarii, Belgii, we Włoszech, na Łotwie czy w Filharmonii Narodowej w Mołdawii. Etnos Ensemble jest laureatem stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska 2018”, Stypendium MKiDZ „Kultura w Sieci”, Nagrody miasta Katowice „Lokata w Kulturę”. Grupa posiada w swoim dorobku dwa albumy CD: Etnos Ensemble 1 i Gardens.

Bartosz Pacan – klarnet

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie klarnetu prof. Andrzeja Janickiego. W trakcie studiów doskonalił swój warsztat uczestnicząc w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez Piotra Szymyślika, Arnaud Leroy, Valtera Vitka, Jiri Hlavaca, Nicholasa Coxa, Davida Krakauera. Brał udział w wielu ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach muzycznych, zdobywając wiele nagród. Do najważniejszych z nich należą: I nagroda w XIV Akademickim Konkursie Klarnetowym we Włoszakowicach oraz w VIII Ogólnopolskim Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim, II nagroda w IV Zachodniopomorskim Festiwalu Klarnetowym w Szczecinie oraz dyplom finalisty XV Międzynarodowego Konkursu Klarnetowego w Sewilli. Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. Ars Cameralis, Warszawska Jesień, Wratislacia Cantans, Praska Wiosna, Mecklenburg Vorpommern. W 2009 roku reprezentował Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Klarnetowym „ClarinetFest” w Porto, gdzie wspólnie z orkiestrą wykonał koncert klarnetowy K. Kurpińskiego. Brał również udział w XX oraz XXI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”. Jako solista koncertował z wieloma orkiestrami, m.in. NOSPR, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Śląską Orkiestrą Kameralną, Filharmonią Śląską, Częstochowską oraz Rybnicką. Od 2010 roku jest klarnecistą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Współpracuje również z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy Aukso.

Konrad Merta – akordeon

Urodzony w 1989 roku – akordeonista, aranżer i kompozytor. Ukończył studia doktoranckie i obronił pracę doktorską w katedrze akordeonu Akademii Muzycznej w Katowicach, u prof. Joachima Pichury i dr Piotra Chołołowicza. Studia magisterskie na tej uczelni ukończył w 2013 roku z wyróżnieniem. Swoje umiejętności doskonalił również w Folkwang Universität der Kunste w Essen w klasie japońskiej akordeonistki, prof. Mie Miki. Współtworzy również zespół AcCello Duo w, którym może poszczycić się wieloma projektami muzycznymi i nagrodami na międzynarodowych festiwalach muzycznych. W dorobku artystycznym posiada kilka nagrań płytowych i radiowych, m.in. AcCello Duo, z folkowym zespołem familijnym, w kwintecie akordeonowym, z Chórem Akademii Muzycznej w Katowicach oraz w kwartecie Etnos Ensemble. Jako solista jest laureatem wielu znaczących konkursów instrumentalnych, w kraju i za granicą. W latach 2007-2012 z powodzeniem brał udział w innych festiwalach muzycznych, na których wraz z młodszą siostrą, skrzypaczką i wokalistką zdobywał przeróżne laury (Grand Prix, Nagrody Główne i Nagrody Publiczności). Jest dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Młoda Polska”. Wielokrotnie koncertował za granicą, m.in. w Katarze, Azerbejdżanie, na Węgrzech, Litwie, Słowacji, w Niemczech, Czechach, Szwajcarii, Francji, Irlandii, czy Słowenii. Występował też z towarzyszeniem różnych orkiestr: Orkiestry Symfonicznej POSM w Bielsku–Białej, Bielskiej Orkiestry Festiwalowej, Studenckiej Orkiestry Symfonicznej Silesian Ensemble, Akademickiej Orkiestry Barokowej oraz Studenckiej Orkiestry Festiwalowej. Jako członek orkiestry miał również przyjemność wystąpić wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, współpracuje także przy różnych projektach jako muzyk doangażowany wraz z Orkiestrą Muzyki Nowej.

Piotr Gach – wiolonczela

Wiolonczelista urodzony w 1986 roku w Słupsku, gdzie w wieku 6 lat rozpoczął naukę gry na instrumencie. W okresie szkolnym i gimnazjalnym został laureatem pierwszych nagród na konkursach w Malborku i Koszalinie oraz uzyskał wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów w Bydgoszczy. W 2002 roku kontynuował rozwój artystyczny w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Gdańsku, w klasie pani Jadwigi Ewald. Pod jej kierunkiem brał udział w konkursach instrumentalnych, zdobywając kolejne laury: III nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym w Łodzi, III nagrodę w trio fortepianowym podczas Ogólnopolskich Przesłuchań Muzyki Kameralnej w 2003 roku we Wrocławiu, a dwa lata później na tym samym konkursie I nagrodę z kwartetem smyczkowym. Po ukończeniu liceum, dzięki wsparciu Korporacji City of London został studentem w Guildhall School of Music and Drama w Londynie w klasie prof. Stefana Popova, a następnie Louise Hopkins. W Anglii rozpoczął intensywną działalność kameralną jako członek tria fortepianowego, tria z harfą i kwartetu smyczkowego. Rozwijał się pod okiem prof. Krzysztofa Śmietany, Caroline Palmer, Leonida Gorokhova, Ronana O’Hora i Ofera Falka, biorąc w tym czasie udział w koncertach i festiwalach w Londynie. Po powrocie do Polski rozpoczął współpracę z adt dr Piotrem Janosikiem, u którego kontynuuje studia na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Współpracuje z festiwalem Fete musicale de la Foret we Francji. Gościnnie występował w orkiestrach-Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie, Elbląskiej Orkiestrze Kameralnej, Filharmonii w Słupsku, AUKSO w Tychach.

Michał Kapczuk – kontrabas

Kontrabasista, gitarzysta basowy. Absolwent Wydziału Jazzu w ZPSM w Warszawie na ul. Bednarskiej w klasie Zbigniewa Wegehaupta oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Jacka Niedzieli-Meiry. Współtworzy wiele projektów muzycznych o różnorodnych stylistykach (jazz, pop, rock). Kilkunastokrotnie zdobywał zespołowe Grand Prix na najważniejszych konkursach w Polsce i za granicą. Jako solista otrzymał ex aequo I miejsce w konkursie na Indywidualność Jazzową Festiwalu ”Jazz Nad Odrą 2013” oraz wyróżnienie na ”Gnesin Jazz Festival 2012” w Moskwie, “Krokus Jazz Festiwal 2009” w Jeleniej Górze i “Tarnów Jazz Contest 2008”. W 2012 roku zdobył z autorskim projektem Michał Kapczuk Trio Grand Prix na ”XI Międzynarodowym Krokus Jazz Festival”. Otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska 2012”. Miał okazję prowadzić klasę kontrabasu i gitary basowej na „VIII, XI i XIII Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Lesznie” (2012, 2015 i 2017r.). Miał zaszczyt współpracować, m.in. z Jackiem Kochanem, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Henrykiem Miskiewiczem, Piotrem Baronem, Markiem Napiórkowskim, Wojciechem Niedzielą, Marcinem Jahrem, Kubą Badachem, Dominikiem Wanią, Adamem Bałdychem, Pawłem Tomaszewskim, Wojciechem Myrczkiem, Dorotą Miskiewicz, Beatą Przybytek, Justyną Motylską, Martą Król, Moniką Kuszyńską, Magdą Umer i innymi.

Przemysław Pacan – instrumenty perkusyjne

Absolwent klasy perkusji Liceum Muzycznego w Częstochowie oraz Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 20 lat związany z profesjonalną sceną muzyczną w Polsce. W ostatnich latach aktywnie koncertuje z zespołem Tubis Trio, Januszem Yaniną Iwańskim, Martyną Jakubowicz, Martą Zalewską oraz Etnos Ensemble.W swojej karierze muzycznej miał okazje współpracować m.in. z Michałem Urbaniakiem, Andrzejem Smolikiem, Tomaszem Stańko, Kasią Kowalską, Kayah, Urszulą Dudziak, Anią Rusowicz oraz innymi artystami.

MIEJSCE KONCERTU:

Miejski Dom Kultury w Mikołowie