13 maja 2022 godz. 19.00 Koncert oratoryjny

PROGRAM:

Gabriel Faure Requiem d-moll op. 48

Introit et Kyrie

Offertoire

Sanctus

Pie Jesu

Agnus Dei

Libera me

In paradisum

WYKONAWCY:

CHÓR MIESZANY “HARMONIA”

FOTO: M. Kucharski

Jeden z najstarszych chórów na Śląsku. Powstał w Mikołowie jako Towarzystwo Śpiewacze 2 maja 1908 roku. Należy do Konfraterni najstarszych Chórów i Orkiestr Polskich. Posiada najwyższe odznaczenia honorowe Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, w tym Honorową Złotą Odznakę z Brylantem przyznaną w 2013 r. W 1998 r. chór otrzymał statuetkę Mikołowianina Roku. W 2018 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadał Harmonii Brązowy Medal „Założony Kulturze Gloria Artis”. Dyrygentem o najdłuższym stażu był Mieczysław Dzieńdziel, który kierował Harmonią przez 37 lat. Od 1994 r. zespół prowadzi Elżbieta Krusz, która wraz z ówczesną Prezes Chóru Wisławą Sochą została odznaczona w 2014 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Chór posiada sztandar wykonany w 1920 r., który prezentowany jest z okazji różnych uroczystości.

Cyklicznie odbywają się koncerty kolędowe, pasyjne, maryjne, adwentowe, sakralne, karnawałowe i plenerowe. W swoim repertuarze chór posiada zarówno krótkie pieśni, jak i duże dzieła muzyczne od średniowiecza przez klasykę do współczesności, utwory religijne i świeckie, ludowe, patriotyczne, operowe, operetkowe, utwory muzyki rozrywkowej i negro spirituals. Wśród dużych dzieł muzycznych znajdują się: Litania Ostrobramska S.Moniuszki, Msza G-dur F.Szuberta, Msza Koronacyjna W.A.Mozarta, Magnificat A. Vivaldiego, Requiem solemne c-moll M.Haydna, Messe solemne Ch.Gounoda, Liturgia op.41 P.Czajkowskiego, Missa in tempore belli J.Haydna oraz The Armed Man – A Mass for Peace K.Jenkinsa. Utwór ten został wykonany przez chór podczas XXII Mikołowskich Dni Muzyki z towarzyszeniem Mikołowskiej Orkiestry Festiwalowej, było to jedno z pierwszych wykonań tego utworu w Polsce. Ostatnim wielkim dziełem muzycznym przygotowanym przez chór, które zostanie wykonane na MDM jest „Requiem” G.Fauré. Oprócz koncertów otwartych dla szerokiej publiczności, w plan pracy chóru wpisał się koncert kolędowy dla osób przebywających w Zespole Opiekuńczo-Leczniczym w Mikołowie. Chór występuje również na imprezach organizowanych przez MDK w Mikołowie oraz Śląski Związek Chórów i Orkiestr, bierze również udział w koncertach charytatywnych.

W dyskografii chóru znajdują się płyty CD i DVD z nagraniami koncertów oraz z licznych wyjazdów. Zespół występował w Polskim Radio oraz TVP Katowice. Chór utrzymuje również kontakty z chórami z Francji, Holandii, Czech, Litwy, Białorusi i Wielkiej Brytanii, a ponadto regularnie uczestniczy w festiwalach krajowych i międzynarodowych. Można tutaj wymienić na przykład Międzynarodowy Festiwal Pieśni Adwentowych i Kolęd w Pradze w 2005r., na którym zdobył “Srebrną Wstęgę” ze specjalnym wyróżnieniem za walory artystyczne, Międzynarodowy Festiwal Chóralny ALTA PUSTERIA we Włoszech w 2011r., Międzynarodowy Festiwal Pieśni Adwentowej i Bożonarodzeniowej w Krakowie w 2011r., na którym otrzymał Srebrny Dyplom, Wrocławski Międzynarodowy Festiwal Chóralny „VRATISLAVIA SACRA” w 2012r., Międzynarodowy Festiwal Pieśni Religijnej CANTATE DEO w Rzeszowie w 2014r. gdzie zajął II miejsce oraz XVII Łódzki Festiwal Chóralny CANTIO LODZIENSIS również w 2014 r. zajmując III miejsce w swojej kategorii, udział w Festiwalu Muzycznym Amersham w Wielkiej Brytanii, na który został zaproszony chór South Bucks Society. Należy również wymienić udział w 2019r. w Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chóralnym „CANCO MEDITERRANIA” w Hiszpanii, gdzie w dwóch kategoriach chór otrzymał srebrny dyplom, a przy okazji wystąpił na koncercie w katedrze w Barcelonie.

Chór Mieszany Harmonia to część historii, przetrwał zmiany ustroju, wojny światowe, powstania, a nawet pandemię. Przetrwał dzięki dobrym i mądrym dyrygentom oraz ludziom, którym chciało się działać, pracować i śpiewać.

ORKIESTRA “SEMPRE CON PASSIONE”

MAGDALENA CZARNECKA – sopran

Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Ma na swoim koncie występy w ponad piętnastu partiach operowych i operetkowych, między innymi Micaela w “Carmen” Bizeta, Eurydyka w “Orfeuszu i Eurydyce” Glucka, Dydona w “Dydonie i Eneaszu” Purcella, Papagena w “Czarodziejskim flecie”, “Annina” w “Nocy w Wenecji” Straussa”, czy Walentyna w “Wesołej wdówce” Lehara. Jeszcze jako studentka w 2018 roku zadebiutowała na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu jako Arminda w spektaklu “Rzekoma Ogrodniczka” Mozarta pod dyrekcją Bassema Akiki, a rok później wystąpiła tam jako Serpina w premierowym spektaklu “Służąca panią” Pergolesiego. Występowała na kilku międzynarodowych festiwalach: 50. Międzynarodowy Festiwal “Vratislavia Cantans” (2015), festiwal Baroque Factory w Katowicach (2016), Denman Baroque Festival w Kanadzie (2017), Banchetto Musicale” w Wilnie (prawykonanie opery “Il ratto di Helena” M. Vitale) i XX Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. Jako solistka koncertowała z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej w Katowicach, Śląską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej oraz Zamojską Orkiestrą Symfoniczną. Pracowała z cenionymi dyrygentami, takimi jak Jose Cura, Bassem Akiki, Benjamin Bayl, Yaroslav Shemet, Maciej Tomasiewicz, Marco Vitale, Tadeusz Wicherek. Jest członkiem Zespołu Wokalnego “Contento Core”, współpracuje z Operą Śląską w Bytomiu, Teatrem Muzycznym “Arte Creatura” oraz Chórem Polskiego Radia w Krakowie. Koncertuje w kraju i za granicą: w Niemczech, Czechach, Włoszech i Kanadzie.

MICHAŁ GOŁAWSKI – baryton

FOTO: Wolfgang Runkel

Bas-baryton, absolwent katowickiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego. W Katowicach studiował również w klasie śpiewu prof. Jana Ballarina oraz dra Adama Szerszenia. Zarówno jako wokalista jak i akompaniator uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich, prowadzonych przez takich artystów jak: Izabella Kłosińska, Helena Łazarska, Marek Rzepka, Kaludi Kaludov, Jerzy Marchwiński, Vladimir Kuzmenko, Wiesław Ochman, Edith Wiens, Hedwig Fassbender, Brigitte Fassbender, Eytan Pessen, Matthias Rexroth i Neil Shicoff. W czerwcu 2019 roku został finalistą Międzynarodowego Konkursu Wokalnego “Rizzardo Bino” w Braone (Włochy). W latach 2016 – 2021 zdobywał cenne doświadczanie wokalne w operze we Frankfurcie nad Menem (Niemcy), gdzie pełnił funkcję pianisty-korepetytora. Pracował z takimi dyrygentami jak: Sławomir Chrzanowski, Massimiliano Caldi, Francesco Bottigliero, Felice Venanzoni, Takeshi Moriuchi, Leo Hussain, Lothar Zagrosek.

ELŻBIETA KRUSZ – dyrygent

FOTO: M. Kucharski

Urodziła się w 1959 roku w Katowicach. Przeszła przez wszystkie stopnie edukacji muzycznej – od Przedszkola Muzycznego, poprzez Państwową Szkołę Muzyczną stopnia podstawowego, Średnią Szkołę Muzyczną, aż po Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Ukończyła Wydział Wychowania Muzycznego w klasie dyrygowania prof. Napoleona Siessa i prof. Jana Wojtachy. W latach 1978 – 1982 była pedagogiem w przedszkolach i szkołach podstawowych. Współpracowała także z Zespołem Pieśni i Tańca “Dąbrowiacy” w charakterze akompaniatorki. W 1982 roku uzyskała dyplom Akademii Muzycznej z tytułem magistra sztuki. W kwietniu 1983 roku rozpoczęła pracę w Państwowej Szkole Muzycznej im. St. Moniuszki w Katowicach, a później w Szkole Muzycznej im. M. Karłowicza, także w Katowicach. W 1991 roku podjęła pracę w Państwowej Filharmonii Śląskiej w Katowicach jako artystka chóru i pracuje tam nadal. Po śmierci Mieczysława Dzieńdziela w 1994 r. została dyrygentem mikołowskiej “Harmonii”.

MIEJSCE KONCERTU:

Kościół św. Antoniego w Mikołowie-Recie